ZDRAVNIKOM PREPOVEDANO, MAZAČEM DOVOLJENO

24.06.2004 00:00
Novinarka Novega tednika Alma M. Sedlar ugotavlja, da je »v Sloveniji, kjer uradna medicina vztrajno zavrača t. i. alternativne metode zdravljenja, zdravnikom prepovedano zdraviti po metodah homeopatije.«

Novinarka Sedlar v prispevku Zdravnikom prepovedano, mazačem dovoljeno piše: »Tisti zdravniki, ki se z njo vseeno ukvarjajo, to počnejo na skrivaj, saj tvegajo, da bodo izgubili licenco za opravljanje zdravniškega dela. Drugi zdravniki (v Slovenji naj bi jih bilo pet) so zato, da se lahko legalno ukvarjajo s homeopatijo, izgubili oziroma vrnili licenco. Ker pa bo morala Slovenija slejkoprej zakone prilagoditi Evropi tudi na področju alternativnega zdravljenja (ki je bilo doslej povsem neurejeno), je mogoče pričakovati, da se bo postopoma uredil tudi položaj homeopatije, ki jo po ocenah nekaterih homeopatskih zdravnikov v Sloveniji uporablja med 30 do 50 tisoč ljudi. Prvi korak na področju urejevanja položaja alternativnega zdravljenja bo, da bodo začeli homeopatska zdravila, ki jih uporabniki sedaj kupujejo večinoma v tujini, prodajati na policah lekarn. Bistveno daljša pa bo pot zdravnikov do dovoljenja, da bodo lahko homeopatsko zdravili. Zdaj veljavni zakoni zdravnikom klasične medicine tovrstno zdravljenje namreč prepovedujejo. Kljub temu se tako zdravniki kot tudi lekarnarji izobražujejo na področju homeopatskega zdravljenja. Po nekaterih ocenah naj bi se na področju homeopatije v Sloveniji izobraževal že vsak peti lekarnar.
 
»S homeopatijo naj se ukvarjajo strokovnjaki«
 
Dušan Hus, mag. farm., lastnik lekarne Apoteka pri teatru, je uspešno končal izobraževanje iz dveh evropskih šol homeopatije – francoske oziroma t. i. romanske, kjer pustijo zdraviti tudi laikom, ter germanske, v kateri lahko kot homeopati delajo samo zdravniki. »Menim, da je veliko bolje, da se s homeopatijo ukvarjajo strokovnjaki, saj je možnost napak tako manjša,« pravi Dušan Hus, ki v svoji lekarni zaenkrat homeopatskih zdravil ne sme prodajati. Kot pravi, ga stranke pogosto sprašujejo, h kateremu homeopatskemu zdravniku naj se obrnejo po pomoč oziroma po katerem zdravilu naj posežejo. »Prednost homeopatskih zdravil je v tem, da so surovine izjemno poceni, saj je iz zelo majhne količine izvorne snovi oz. t. i. pratinkture mogoče napraviti zelo veliko količino določenega zdravila. Posebej pomembno je t. i. mešanje oziroma stresanje (potenciranje, dinamiziranje) zdravila. Pri tem se spominska informacija zdravila lahko prenaša tudi na tistega, ki zdravilo meša oziroma izdeluje,« pojasnjuje Dušan Hus in dodaja, da homeopatska zdravila danes izdelujejo predvsem v specializiranih tovarnah v Nemčiji, Franciji, Švici in Avstriji, nekaj farmacevtov pa je, ki vsa homeopatska zdravila še vedno izdelujejo ročno …
 
Da se na področju homeopatije izobražuje vse več lekarnarjev, potrjuje tudi direktorica Celjskih lekarn Lilijana Grosek. »Kar nekaj naših lekarnarjev sodeluje v tovrstnih izobraževanjih, saj je le vprašanje časa, kdaj bomo začeli prodajati homeopatska zdravila. Pomembno je, da smo na to ustrezno pripravljeni, saj bomo le tako znali ustrezno svetovati uporabnikom,« pravi Grosekova in dodaja, da še ni jasno, kdaj natančno naj bi homeopatska zdravila prišla na police lekarn. »Že zdaj pa vemo, da zdravil ne bomo izdelovali v lekarni, temveč jih bomo le prodajali …«
 
Od rastlinskega do človeškega izvora
 
Kako zdravnik ali lekarnar vesta, katero zdravilo bo pomagalo določenemu bolniku? »Med prvim pogovorom, ki lahko traja uro in pol, zdravnik naredi celotno sliko bolnika. Pri tem je pomemben stik med njima, saj zdravilec tako občuti, kakšne težave ima pacient. Tisto, kar pacient pove, je za zdravnika zelo pomembno, saj tako spozna, kakšna oseba je ta človek. Pravimo, da je človek slika določenega zdravila …« pojasnjuje Dušan Hus in dodaja, da so za anamnezo pomembni tisti znaki, ki za sliko zdravila niso specifični. »Gre za znake, ki odstopajo od slike, ki je normalna za nekega človeka. Za to obstajajo knjige, v katerih so opisane slike zdravila. Te slike se sproti dopolnjujejo. Na podlagi odstopajočih simptomov zdravnik določi homeopatsko zdravilo, ki je lahko narejeno iz surovin neživega (mineralnega), rastlinskega, živalskega in celo človeškega izvora. Iz katerekoli snovi je zdravilo že sestavljeno, je izdelano po predpisanih postopkih, tako da ni niti najmanjše možnosti, da bi prišlo do kakšne zastrupitve ali okužbe,« pravi Hus.
 
Podobno se zdravi s podobnim
 
Kot poudarja izkušeni lekarnar, je potrebno vedeti, pri katerih boleznih homeopatska zdravila lahko pomagajo in kje ne. »Pomagajo pri kroničnih in akutnih boleznih, ne morejo pa pomagati tam, kjer bi bilo potrebno nadomestiti delovanje organa, ki je odpovedal. Tudi raka s homeopatskimi zdravili ne moremo zdraviti – lahko pa pripomoremo, da bolniki stanje lažje prenašajo …«
 
Hus je prepričan, da lekarne s prodajo homeopatskih zdravil ne bodo ravno mastno služile, saj so homeopatska zdravila (za razliko od samega zdravljenja) bistveno cenejša kot klasična zdravila. »Zdravniki homeopatska zdravila prodajajo, da bolnikom, ki plačujejo terapije, nekaj ponudijo, pa tudi zato, ker zdravil pač ni mogoče legalno dobiti na slovenskem trgu,« pravi Dušan Hus, ki je prepričan, da homeopatska zdravila vsaj zaenkrat ne bodo izrinila klasičnih zdravil. »Dokler bo večino klasičnih zdravil mogoče skoraj brezplačno dobiti preko zavarovalnice, za homeopatska zdravila pa bo potrebno plačati, ni bojazni, da bi se zgodilo kaj takšnega …«
 
Široko področje uporabe zdravil
 
Eden od homeopatskih zdravnikov, ki je najprej diplomiral iz biologije, potem iz alopatske (klasične) medicine, nato pa v Ljubljani odprl homeopatsko ambulanto, je dr. Živan Krevel iz Ljubljane, ki se s homeopatijo ukvarja od leta 1992, od leta 1993 pa aktivno sodeluje v Slovenskem homeopatskem društvu. Prepričan je, da ne gre zanemarjati kurativnega učinka homeopatske terapije. »Zdravila delujejo zelo na široko, kar je koristno tudi takrat, ko je bolezen tako huda, da ne moremo več kaj veliko izboljšati.« Homeopatska terapija, ki uspešno zdravi tudi nekatere akutne in kronične bolezni, je učinkovita »pri zdravljenju alergij, hormonskih motnjah, pri revmi, v ortopediji, dermatologiji ter tudi pri nekaterih kirurških opravilih, saj vsega ni nujno potrebno rezati« … Kakšna je pri tovrstnem zdravljenju možnost napak? »Če delaš temeljito, ni napačnega izbora zdravila, so le boljši ali slabši izbori. Če se stanje spremeni, se spremeni tudi zdravilo.«
 
Prepovedano zdravnikom
 
Kot poudarja dr. Živan Krevel, je področje homeopatije v Sloveniji zakonsko povsem neurejeno. »Zdravnikom je prepovedano uporabljati homeopatijo, saj lahko izgubijo licenco, povsem mirno pa jo lahko opravljajo laiki, ki imajo pogosto pomanjkljivo znanje in lahko zato bolnikom bolj škodijo kot pomagajo.« Prepričan je, da je Slovenija med najbolj zaostalimi glede odnosa do alternativnih metod zdravljenja. »Trenutno je najbolje, da si laik, pa lahko delaš brez omejitev. Menim, da je to izjemno neodgovorno od ministrstva za zdravje, saj so bolniki v nevarnosti.« Zakaj se ob vseh alternativnih metodah predstavniki klasične medicine tako bojijo prav homeopatije? »Če bi bila neučinkovita, se o njej ne bi govorilo. Bojijo se je zato, ker je paradigma, na kateri sloni (zakon podobnosti), ravno nasprotna od klasične medicine. Klasična medicina popravlja organe, homeopatija pa organizem obravnava kot celoto. Z enimi zdravilom skuša zdraviti vse simptome. Če uspešno vplivamo na psihično stanje, se začnejo zmanjševati tudi druge težave, v idealnih primerih pa lahko celo povsem izginejo,« pravi dr. Živan Krevel, ki meni, da bo pot do dovoljenj za izvajanje homeopatskega zdravljenja bistveno daljša kot čas, potreben za to, da bodo homeopatska zdravila našla mesto na policah slovenskih lekarn.
 
V pričakovanju Zakona o zdravju
 
Kot pojasnjuje dr. Piškur Kosmač z Ministrstva RS za zdravje, je Pravilnik o homeopatskih zdravilih že izšel, in sicer na osnovi Zakona o zdravilih in medicinskih pripomočkih. »Le-ta določa, da bodo morali biti homeopatske snovi in pripravki, ki bodo oziroma so po vstopu Slovenije v EU uvoženi, pri nas uradno registrirani pri Agenciji za zdravila in medicinske pripomočke. Vprašanje, ali bo homeopatija kot metoda zdravljenja pri nas uradno dovoljena, pa bo uredil Zakon o zdravju, ki ga pripravljajo pri ministrstvu
 
Kot pravi Piškur Kosmačeva, so pri ministrstvu v dogovoru s predstavniki Agencije za zdravila izoblikovali pravilo, da bo homeopatske pripravke lahko izdeloval le farmacevt, homeopatska zdravila pa naj bi predpisoval le zdravnik, ki naj bi bil za to ustrezno izšolan. »Vendar se še nismo dogovorili z Zdravniško zbornico Slovenije, kakšen odnos bo zavzela do strokovno usposobljenih homeopatov. Zakon še vedno določa, da lahko zdravnik pri zdravljenju bolnikov uporablja le strokovno preverjene metode, če hoče obdržati licenco. Menim, da bomo morali kot homeopate priznati vse, ki so za to pridobili ustrezno izobrazbo v državah EU, kjer je za področje homeopatije organiziran univerzitetni študij.«
 
Kot dodaja, je doslej zaradi alternativnega zdravljenja licenco v Sloveniji izgubila ena zdravnica, vsaj za tri pa ve, da se ukvarjajo s homeopatijo in nimajo licence. »Vsekakor je mnogo zdravnikov, ki se neuradno ukvarjajo s homeopatijo kot z metodo dopolnilnega zdravljenja. Ni pa prav, da sami pripravljajo tudi pripravke, saj bi jih moral narediti farmacevt,« meni Dunja Piškur Kosmač, ki dodaja, da bo novi zakon urejeval tudi področje drugih alternativnih metod zdravljenja. »Pod okrilje zdravstva v večini držav EU sodi le ureditev področja homeopatije, kiropraktike, osteopatije in akupunkture. Vse druge alternativne metode so namenjene bolnim in zdravim predvsem za izboljšanje počutja in se bodo opravljale kot gospodarska dejavnost. Za ureditev tega področja bomo verjetno v predpisali le dolžnost združevanja teh zdravilcev v ustrezne zbornice in upoštevanje ustreznih strokovnih in etičnih načel, ki bodo določena z ustreznimi akti,« pojasnjuje stališče ministrstva za zdravje.
 
Vir:
Novi tednik, 24. junij 2004, Alma M. Sedlar: Zdravnikom prepovedano, mazačem dovoljeno

Piškotki za analitiko
Ti se uporabljajo za beleženje analitike obsikanosti spletne strani in nam zagotavljajo podatke na podlagi katerih lahko zagotovimo boljšo uporabniško izkušnjo.
Piškotki za družabna omrežja
Piškotki potrebni za vtičnike za deljenje vsebin iz strani na socialna omrežja.
Piškotki za komunikacijo na strani
Piškotki omogočajo pirkaz, kontaktiranje in komunikacijo preko komunikacijskega vtičnika na strani.
Piškotki za oglaševanje
So namenjeni targetiranemu oglaševanju glede na pretekle uporabnikove aktvinosti na drugih straneh.
Kaj so piškotki?
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo in beleženjem piškotkov.V redu Več o piškotkih