TUDI V LEKARNAH LAHKO IZBIRATE!

10.05.2011 00:00
Novinarka Novega tednika Špela Kuralt ugotavlja, da smo »zadnji v Evropi v lekarnah dobili homeopatska zdravila – Kdaj se bodo homeopatiji odprla vrata tudi v zdravniške ambulante?«
Novinarka Špela Kuralt je v Novem tedniku 10. maja 2011 objavila prispevek Tudi v lekarnah lahko izbirate!
 
»Slovenske lekarne lahko od sredine aprila prodajajo tudi sedemnajst homeopatskih zdravil, ki so pridobila dovoljenje za promet pri Javni agenciji RS za zdravila in medicinske pripomočke. Ta zdravila bodo lahko izdajali le magistri farmacije, ki imajo dodatna znanja oziroma končano usposabljanje s področja homeopatije. Tudi v naši regiji so homeopatska zdravila v lekarnah že začeli prodajati, pri čemer pogrešajo predvsem zdravila proti alergijam. Teh namreč agencija za zdravila še ni odobrila.
 
Slovenija je kot zadnja evropska država odprla vrata lekarn homeopatskim zdravilom, medtem ko homeopatija še vedno ostaja zunaj dosega uradne medicine. Še vedno namreč velja, da čeprav lahko homeopatsko zdravijo le tisti, ki imajo diplomo medicinske fakultete in dodatna usposabljanja iz homeopatije, morajo zdravniki, če se odločijo, da bodo zdravili s homeopatijo, licenco vrniti. Do zdaj se je pri Slovenskem homeopatskem društvu usposabljalo okoli sto zdravnikov. Ostali, med drugim tudi predsednica homeopatskega društva Irena Gorišek, ostajajo v uradni medicini in homeopatskih zdravil svojim pacientom ne smejo predpisovati.
 
Eno zdravilo zame, drugo zate
 
Homeopatija je oblika zdravljenja, pri kateri zdravijo podobno s podobnim oziroma z zdravili spodbudijo, da se organizem brani sam. Če recimo plod Nux vomica, ki ga imenujejo bljuvalni orešek, poje zdrav človek, ga bo začel boleti trebuh, slabo mu bo in bo bruhal. Homeopatsko zdravilo iz tega istega oreška zdravi prav težave s prebavo, slabosti in bolečine v želodcu. Vendar na prvi pogled preprost način predpisovanja zdravil, še zdaleč ni takšen. Možnosti, katero zdravilo bomo uporabili za neko bolezen, je namreč več. Prav tako lahko eno zdravilo zdravi več različnih bolezni. Predpisovanje homeopatskih zdravil je tako vezano na posameznega človeka. To pomeni, da v homeopatiji ne izdajo zdravila za alergijo, migreno, depresijo, ampak izbirajo zdravilo za Franca, ki ima alergijo, za Majo z migrenami, za Tanjo z depresijo …
 
Čeprav je homeopatskih zdravil več kot dva tisoč, jih je v Sloveniji zaenkrat odobrenih le sedemnajst. Direktor lekarne Apoteka pri teatru Dušan Hus pravi, da zanimanje strank za ta zdravila je, da pa žal med temi sedemnajstimi zdravili ni zdravil proti alergijam, za katera je trenutno največ zanimanja. Sicer pa so ta zdravila, ki so na voljo, namenjena za zdravljenje akutnih stanj, za prehlade, poškodbe. Večinoma so v obliki drobnih kroglic, ki jih poližemo kot bonbon, ali v obliki kapljic. So v celoti plačljiva, saj zavarovalnica nakupa teh zdravil ne krije. Cena je okrog deset evrov za stekleničko, ki jo lahko imamo eno leto ali tudi le en teden, odvisno od odmerjanja.
 
Kdo se boji homeopatije?
 
Zakaj smo v Sloveniji toliko časa čakali, da so homeopatska zdravila prišla v lekarne, se sprašujejo vsi, ki se ukvarjajo s homeopatijo. Dušan Hus meni, da je to najbrž zato, ker so zakone sestavljali zdravniki, ki se po nepotrebnem čutijo ogrožene oziroma se ne strinjajo s takšnim načinom zdravljenja. »V Evropi gredo ti načini zdravljenja z roko v roki s konvencionalnimi metodami zdravljenja. Tam lahko zdravniki, ki so za to usposobljeni, zdravijo tudi s homeopatijo.« Razlogov, zakaj je homeopatija tako zapostavljena, tudi ne razume Goriškova, ki pa ne verjame, da se bo kmalu kaj spremenilo: »Če poleg medicine obvlada še eno metodo, je to samo pozitivno. Pri nas se pa to kaznuje in zdravniki so s tem oropani terapevtske svobode
 
Na ministrstvu za zdravje nam na vprašanje, kakšni so zadržki, da zdravniki ne bi smeli predpisovati tudi homeopatskih zdravil, niso odgovorili. Zapisali so le, da to ureja Zakon o zdravniški službi."
 
Vir:
Novi tednik, 10. maj 2011, Špela Kuralt: Tudi v lekarnah lahko izbirate!
Piškotki za analitiko
Ti se uporabljajo za beleženje analitike obsikanosti spletne strani in nam zagotavljajo podatke na podlagi katerih lahko zagotovimo boljšo uporabniško izkušnjo.
Piškotki za družabna omrežja
Piškotki potrebni za vtičnike za deljenje vsebin iz strani na socialna omrežja.
Piškotki za komunikacijo na strani
Piškotki omogočajo pirkaz, kontaktiranje in komunikacijo preko komunikacijskega vtičnika na strani.
Piškotki za oglaševanje
So namenjeni targetiranemu oglaševanju glede na pretekle uporabnikove aktvinosti na drugih straneh.
Kaj so piškotki?
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo in beleženjem piškotkov.V redu Več o piškotkih