HOMEOPATSKO ZDRAVLJENJE USMERJENO NA ČLOVEKA

09.07.2012 00:00
Novinarka Vesna Tomaževič se je s podpredsednico Slovenskega homeopatskega društva Katarino Velikonja, dr. med. pogovarjala o tem, kako kupovati homeopatska zdravila in na kaj moramo biti pozorni. Velikonja je posebej opozorila, da ni vsako uživanje homeopatskih zdravil že homeopatsko zdravljenje, zato pred nakupom priporoča posvet pri zdravniku homeopatu.
Posebna priloga Financ je bila 9. julija 2012 posvečena homeopatiji. Novinarka Vesna Tomaževič se je s Katarino Velikonja, dr. med. pogovarjala o homeopatiji:
 
»Na kaj moramo biti pozorni pri nakupu homeopatskih zdravil?
 
Posebnost pri homeopatskih zdravilih je, da na embalaži ni navedeno, zakaj se uporabljajo. Torej moramo o njih precej vedeti že sami oziroma se za nakup odločimo po posvetu z lekarniškim farmacevtom, ki je usposobljen za svetovanje in izdajo homeopatskih zdravil. Ali pa seveda po posvetu z zdravnikom homeopatom, ki v Sloveniji edini lahko zdravi s homeopatijo.
 
Ta hip je v naših lekarnah na voljo 62 različnih homeopatskih zdravil (vseh je približno tri tisoč), vsa so monokomponentna, torej vsebujejo le eno potencirano učinkovino. Namenjena so tudi samozdravljenju blažjih zdravstvenih težav. Nima smisla, da se založimo z vsemi razpoložljivimi zdravili, če jih ne poznamo, to bi nas tudi precej stalo. Kupimo tisto zdravilo, ki ga tisti hip potrebujemo.
 
Nam homeopatska zdravila lahko škodijo?
 
Marsikdo se za nakup homeopatskih zdravil odloči, češ če že ne pomaga, škoditi ne more. Pa ni čisto tako - z nespametnim jemanjem teh zdravil lahko povzročimo veliko škodo za zdravje. Ker ni vsako uživanje homeopatskih zdravil že homeopatsko zdravljenje, pred nakupom priporočam posvet pri strokovnjaku. To je lahko lekarniški farmacevt, posebej usposobljen za svetovanje in izdajo homeopatskih zdravilv izbranih lekarnah, ali zdravnik homeopat.
 
Kaj moramo pri tem preveriti, vprašati farmacevta?
 
Sočasno uporabljajmo le eno homeopatsko zdravilo. Farmacevta vprašamo, kako ga jemati, koliko kroglic na dan in kdaj, koliko časa naj ga jemljemo. Pa še o tem, kako ga shranjevati, in seveda, česa med jemanjem in po njem ne smemo uživati. Marsikdo se začudi, da se mora odpovedati kavi, kamilicam in poprovi meti. Če pa težave v nekaj dnevih ne minejo ali se poslabšajo je treba k zdravniku.
 
Na kaj moramo biti pozorni, ko se odločimo za samozdravljenje s homeopatskimi zdravih? Za katere vrste bolezni so primerna? Je kakšna razlika med otroci in odraslimi?
 
Praviloma sami zdravimo blage akutne težave, za katere ni potrebna pomoč zdravnika, na primer lažje športne poškodbe, prehlad, vročino, bolečine v mišicah, potovalno slabost, prebavne težave, pekoče uriniranje, glavobol, pike insektov in podobno.
 
Zdravila so primerna tako za odrasle kot za otroke. Pa vendar moramo biti pozorni, če nastopi poslabšanje ali če zdravljenje nima učinka. Takrat moramo k zdravniku.

Kaj moramo povedari farmacevtu, če gremo v lekarno?
 
Treba je poudariti, da se želite zdraviti s homeopatskimi zdravili. To je ena od možnosti izbora, ki jo imamo uporabniki na voljo. Kot sem že omenila, homeopatsko zdravimo blažje akutne težave. Lekarniški farmacevt si bo vzel čas, da vas vpraša o vzroku nastanka težave, lokaciji, glavnih bolezenskih znakih, njihovem značilnostih, področju širjenja, o tem kaj težave poslabša in kaj izboljša. Ob homeopatskem zdravilu prosite tudi za navodila v pisni obliki.

V katerih primerih pa je bolje namesto farmacevta v lekarni obiskati zdravnika homeopata?
 
Kadar se težava ponovi več kot trikrat, pa naj gre za ponavljajoče se angine, vnetja srednjega ušesa, vnetja mehurja, glavobol, težave, povezane z menstruacijo, zdravniki homeopati govorimo že o kronični težavi. Takrat je obravnava bolnika poglobljena, izbor homeopatskega zdravila pa temelji na vseh bolnikovih značilnostih in naravi težav.
 
Zakaj?
 
Homeopatsko zdravljenje je usmerjeno na človeka v vsej njegovi celovitosti, in ne le na določeno zdravstveno težavo. Predpis zdravila je individualen, in ne po vodilni diagnozi. Ker se težava spreminja, je navadno treba čez šest do osem tednov na kontrolni obisk. Največkrat se zdravljenje nadaljuje z istim ali z izbiro novega zdravila.

O čem moramo razmisliti, ko gremo k zdravniku homeopatu? Kaj nas bo vprašal?
 
Posebne priprave niso potrebne, je pa dobrodošlo, če s seboj prinesemo zdravstvene izvide pregledov in preiskav, ki smo jih že opravili. Pogovorili se boste o tem, kako ste, kako živite, o boleznih, ki ste jih preboleli, o dogodkih, ki so za vas obremenjujoči, o spanju, občutljivostih za zunanje, na primer vremenske vplive, ter na notranje, kot so trema, neprespanosti, strah, jeza. Prvi pogovor pri zdravniku homeopatu traja uro do uro in pol,« je zaključila pogovor podpredsednica Slovenskega homeopatskega društva Katarina Velikonja, dr. med.
 
Vir:
Finance, 9. julij 2012, Vesna Tomaževič: Homeopatsko zdravljenje usmerjeno na človeka, Intervju, Katarina Velikonja, dr. med. zdravnica homeopatinja
Piškotki za analitiko
Ti se uporabljajo za beleženje analitike obsikanosti spletne strani in nam zagotavljajo podatke na podlagi katerih lahko zagotovimo boljšo uporabniško izkušnjo.
Piškotki za družabna omrežja
Piškotki potrebni za vtičnike za deljenje vsebin iz strani na socialna omrežja.
Piškotki za komunikacijo na strani
Piškotki omogočajo pirkaz, kontaktiranje in komunikacijo preko komunikacijskega vtičnika na strani.
Piškotki za oglaševanje
So namenjeni targetiranemu oglaševanju glede na pretekle uporabnikove aktvinosti na drugih straneh.
Kaj so piškotki?
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo in beleženjem piškotkov.V redu Več o piškotkih