VARUHINJA IN MINISTER ZA ZDRAVJE O HOMEOPATIJI

05.11.2018 00:55

Varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer je v ponedeljek, 5. novembra 2018, s sodelavci na spoznavno-delovni obisk sprejela ministra za zdravje Sama Fakina z njegovo ekipo. Zanimalo jo je tudi, kdaj bo sprejet zakon o alternativnih oblikah zdravljenja.

Varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer je 5. novembra 2018 na sestanku z ministrom za zdravje Fakinom in njegovimi sodelavci opozorila na neurejeno področje dopolnilnih, tradicionalnih in alternativnih oblik zdravljenja in rehabilitacije. Predstavniki ministrstva so ji odgovorili, da je predlog zakona v pripravi in da pričakujejo, da bo v javno obravnavo posredovan v letu 2019.

 

Naj spomnimo, da je Varuhinja človekovih pravic Vlado Republike Slovenije in ministrstvo za zdravje že večkrat pozvala, naj končno uredi izvajanje homeopatije za zdravnike.

 

V 19. rednem letnem poročilu za leto 2013 Varuhinja opozarja:

 

"Največja ovira vzpostavitvi mreže izvajalcev dopolnilnih metod zdravljenja, ki so že priznane v tujini, je v primerjavi s tujimi ureditvami nerazumna zahteva Zakona o zdravniški službi, da zdravniki ne smejo opravljati homeopatske dejavnosti, saj drugače izgubijo licenco za delo. Pacienti, ki bi želeli izbrati homeopatsko zdravljenje, ne morejo dobiti niti recepta za homeopatska zdravila, čeprav zakonskih ovir za njihovo izdajo ni. Ministrstvo za zdravje je v odzivnem poročilu k Varuhovemu poročilu za leto 2012 navedlo, (…) da naj bi bil novi zakon sprejet v letu 2014."

 

Priporočilo Varuha človekovih pravic, Uradni list RS, št. 85/14: Državni zbor priporoča vsem institucijam in funkcionarjem na vseh ravneh, da upoštevajo priporočila Varuha človekovih pravic Republike Slovenije, zapisana v Devetnajstem rednem poročilu Varuha človekovih pravic Republike Slovenije za leto 2013.

 

V 20. rednem letnem poročilu za leto 2014 Varuhinja opozarja:

 

"Omeniti je treba sklep Zdravniške zbornice Slovenije, ki ne vidi več ovir, da bi zdravniki lahko opravljali tudi homeopatsko dejavnost, ne da bi jim grozila izguba licence, izdane na podlagi Zakona o zdravniški službi. To je šele prvi korak k ureditvi homeopatije na način, ki bo primerljiv z drugimi evropskimi državami, saj mora MZ pripraviti predlog sprememb omenjenega zakona, in šele po uveljavitvi njegovih sprememb bodo lahko zdravniki homeopatsko dejavnost opravljali brez strahu pred nesorazmernimi posledicami izgube licence."

 

Priporočilo Varuha človekovih pravic, Uradni list RS, št. 82/15: Državni zbor priporoča vsem institucijam in funkcionarjem na vseh ravneh, da upoštevajo priporočila Varuha človekovih pravic Republike Slovenije, zapisana v Dvajsetem rednem poročilu Varuha človekovih pravic Republike Slovenije za leto 2014.

 

Varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer je na Okrogli mizi o homeopatiji, ki jo je 17. decembra 2014 organizirala Zdravniška zbornica Slovenije, zdravnike pozvala, naj ne odkrivajo tople vode, saj je to področje v Evropi že urejeno.

 

Ministrstvo za zdravje se je v Resoluciji o nacionalnem planu zdravstvenega varstva 2016–2025 »Skupaj za družbo zdravja« (Uradni list RS, št. 25/16), ki jo je sprejel Državni zbor 29. marca 2016 in v mnenju o 20. rednem letnem poročilu Varuha človekovih pravic za leto 2014 (september 2015) zavezalo, da bo ureditev tega področja približalo ureditvi alternativnega zdravljenja v drugih državah članicah Evropske unije oziroma da bo ureditev primerljiva z ureditvijo v drugih državah članicah EU. V ReNPZV16–25 ministrstvo za zdravje ugotavlja, da je »iz poročila EU projekta CAMbrella razvidno, da v večini držav članic komplementarno medicino oziroma alternativno medicino izvajajo le osebe, ki imajo primarno pridobljeno zdravstveno ali celo medicinsko izobrazbo. Nekatere metode, kot so akupunktura, homeopatija, kiropraktika, osteopatija in tradicionalna kitajska medicina, pa lahko izvajajo le zdravniki.« Vlada Republike Slovenije se je v ReNPZV16–25 zavezala, da bo novi zakon sprejet leta 2018.

 

Vir:

Varuhinja in minister za zdravje o odprtih vprašanjih, 5. november 2018

Piškotki za analitiko
Ti se uporabljajo za beleženje analitike obsikanosti spletne strani in nam zagotavljajo podatke na podlagi katerih lahko zagotovimo boljšo uporabniško izkušnjo.
Piškotki za družabna omrežja
Piškotki potrebni za vtičnike za deljenje vsebin iz strani na socialna omrežja.
Piškotki za komunikacijo na strani
Piškotki omogočajo pirkaz, kontaktiranje in komunikacijo preko komunikacijskega vtičnika na strani.
Piškotki za oglaševanje
So namenjeni targetiranemu oglaševanju glede na pretekle uporabnikove aktvinosti na drugih straneh.
Kaj so piškotki?
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo in beleženjem piškotkov.V redu Več o piškotkih