VARUH OPOZARJA, DA HOMEOPATIJA ZA ZDRAVNIKE ŠE VEDNO NI UREJENA

06.06.2024 08:36

Varuh človekovih pravic Peter Svetina je danes, 6. junija 2024, predal 29. letno poročilo Varuha človekovih pravic in 16. poročilo Državnega preventivnega mehanizma za leto 2023 predsednici Državnega zbora RS mag. Urški Klakočar Zupančič. Varuh ponovno opozarja na nesprejemljivo časovno nedorečenost in dolgotrajnost priprave Zakona o dopolnilnih, tradicionalnih in alternativnih oblikah diagnostike, zdravljenja in rehabilitacije za zdravnike. Težave še vedno ostajajo na področju ureditve homeopatije. Ministrstvo za zdravje ureditev omenjenega področja vleče iz leta v leto.

Varuh človekovih pravic Peter Svetina v uvodu 29. letnega poročila ugotavlja: "Po četrtem letu svojega mandata moram poudariti, da sem zaskrbljen, ker se nujne in potrebne spremembe v družbi dogajajo izjemno počasi, ker se v družbi krepi občutek nemoči posameznic in posameznikov, ker takšni in drugačni dogodki vedno znova nižajo zaupanje prebivalk in prebivalcev v državo in ker se leta opozarjanja na reševanje ključnih sistemskih reform zdijo kot Sizifovo delo. Skrb vzbujajoče je, da se vse bolj zdi, da ne glede na različne vlade pri teh reformah ni ključni problem pomanjkanje poguma, saj željo po reformah izpostavlja vsaka vlada, ampak predvsem pomanjkanje vizije in konstruktivnega ter vključujočega dialoga med različnimi deležniki. Želim si, da bi bil v središču reform človek, torej tako posameznica kot posameznik, najsi bo to kot uporabnik ali izvajalec javnih storitev."

 

Varuh je v preteklih letnih poročilih že večkrat opozoril na neurejeno področje dopolnilnih, tradicionalnih in alternativnih oblik diagnostike, zdravljenja in rehabilitacije za zdravnike, vendar Ministrstvo za zdravje zakona še vedno ni pripravilo.

 

Varuh je tudi v 29. letnem poročilu Varuha človekovih pravic za leto 2023 ponovno opozoril na nujnost zakonske ureditve področja dopolnilnih, tradicionalnih in alternativnih oblik diagnostike, zdravljenja in rehabilitacije za zdravnike:

 

S priporočilom št. 96 (2019) je Varuh priporočal MZ, naj nemudoma določi časovni načrt za pripravo predloga zakona o dopolnilnih, tradicionalnih in alternativnih oblikah diagnostike, zdravljenja in rehabilitacije ter zagotovi, da bo predlog tega novega zakona v skladu s časovnim načrtom (čim prej) poslan v javno obravnavo. Vlada RS je v odzivnem poročilu pojasnila, da je MZ pripravilo izhodišča za ureditev tozadevnega področja. MZ je pojasnilo, da bo prioriteta v letu 2023 priprava zdravstvene zakonodaje in drugih ukrepov v podporo reformi na področju zdravstvenega varstva. Varuh se z oceno MZ, ki je priporočilo označilo kot delno realizirano, ne strinja in ocenjuje, da priporočilo še vedno ostaja nerealizirano. Varuh zato še naprej vztraja pri priporočilu. (str. 367-368).

 

Ugotavlja, da težave še vedno ostajajo na področju ureditve homeopatije ter da ministrstvo za zdravje ureditev omenjenega področja vleče iz leta v leto.

 

Vir:

29. Letno poročilo Varuha človekovih pravic Republike Slovenije za leto 2023

Piškotki za analitiko
Ti se uporabljajo za beleženje analitike obsikanosti spletne strani in nam zagotavljajo podatke na podlagi katerih lahko zagotovimo boljšo uporabniško izkušnjo.
Piškotki za družabna omrežja
Piškotki potrebni za vtičnike za deljenje vsebin iz strani na socialna omrežja.
Piškotki za komunikacijo na strani
Piškotki omogočajo pirkaz, kontaktiranje in komunikacijo preko komunikacijskega vtičnika na strani.
Piškotki za oglaševanje
So namenjeni targetiranemu oglaševanju glede na pretekle uporabnikove aktvinosti na drugih straneh.
Kaj so piškotki?
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo in beleženjem piškotkov.V redu Več o piškotkih