KAJ JE HOMEOPATIJA
Homeopatija je celostni sistem zdravljenja, ki temelji na načelu zdravljenja podobnega s podobnim (similia similibus curentur) in na poseben način pripravljenih zdravilih, ki jih imenujemo potencirana zdravila. Po omenjenem načelu je bolezen mogoče ozdraviti z zdravilom, ki pri zdravem človeku povzroča podobne simptome in znake, kot jih ima pacient.
Homeopatska zdravila so pripravljena iz naravnih snovi mineralnega, rastlinskega ali živalskega izvora. Pripravljamo jih tako, da izhodno snov postopoma redčimo in pretresamo. Ta postopek imenujemo potenciranje. Redčenje poteka v razmerju 1 : 10 (D-potence), 1 : 100 (C-potence) ali 1 : 50000 (LM- oziroma Q-potence). Topilo je voda ali raztopina alkohola. Pri delu s suhimi ali netopnimi snovmi za redčenje uporabljamo mlečni sladkor, pretresanje pa nadomešča trituracija. Nad potenco C12 oziroma D24 v homeopatskem zdravilu ni več molekul izhodne snovi.
Homeopatska zdravila preizkušamo na zdravih prostovoljcih in ne na pacientih ali živalih. Med preizkusom beležimo vse simptome in znake, ki jih zdravilo povzroči. Na koncu preizkusa podatke uredimo in jih vključimo v homeopatsko materijo mediko, kjer so na voljo za uporabo pri zdravljenju.
Homeopatska zdravila so varna in nimajo stranskih učinkov. Med zdravljenjem lahko povzročijo prehodno začetno poslabšanje, kar predstavlja dober odziv na zdravilo.
Mehanizem delovanja homeopatskih zdravil še ni znan. Znani so njihovi učinki in pravila predpisovanja, kar za uspešno zdravljenje zadostuje.