Državni zbor je sprejel priporočilo, s katerim priporoča vsem institucijam in funkcionarjem na vseh ravneh, naj upoštevajo priporočila Varuha človekovih pravic Republike Slovenije, zapisana v 29. letnem poročilu Varuha človekovih pravic za leto 2023. Med njimi je že vrsto let nerealizirano priporočilo Varuha, da naj se zakonsko uredi izvajanje homeopatije za zdravnike.
Drugi svetovni vrh Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) o tradicionalni medicini bo potekal od 18. do 20. novembra 2025 v Indiji. Vrh bo spodbudil izmenjavo znanja, najboljših praks, inovacij in usklajenega ukrepanja med 7000 udeleženci (1000 osebno in 6000 prek spleta), vključno z oblikovalci politik, voditelji skupnosti in zasebnim sektorjem iz vseh držav članic WHO.
Varuh Peter Svetina je v 29. letnem poročilu Varuha človekovih pravic za leto 2023 še posebej izpostavil pretekla aktualna priporočila, ki ostajajo v celoti neuresničena. Med njimi je že vrsto let neuresničeno priporočilo Varuha, da se zakonsko uredi izvajanje homeopatije za zdravnike oz. nujnost zakonske ureditve področja dopolnilnih, tradicionalnih in alternativnih oblik diagnostike, zdravljenja in rehabilitacije za zdravnike. Ministrstvo za zdravje ureditev tega področja vleče iz leta v leto.
Varuh človekovih pravic Peter Svetina je danes, 6. junija 2024, predal 29. letno poročilo Varuha človekovih pravic in 16. poročilo Državnega preventivnega mehanizma za leto 2023 predsednici Državnega zbora RS mag. Urški Klakočar Zupančič. Varuh ponovno opozarja na nesprejemljivo časovno nedorečenost in dolgotrajnost priprave Zakona o dopolnilnih, tradicionalnih in alternativnih oblikah diagnostike, zdravljenja in rehabilitacije za zdravnike. Težave še vedno ostajajo na področju ureditve homeopatije. Ministrstvo za zdravje ureditev omenjenega področja vleče iz leta v leto.
Inštitut za raziskovanje javnega mnenja Toluna Harris Interactive je izvedel mednarodno raziskavo, da bi ocenil uporabo homeopatije po svetu. Skoraj 6 od 10 vprašanih je odgovorilo, da so v svojem življenju uporabljali homeopatijo, 55 % vprašanih jo namerava uporabljati v prihodnosti, v vseh državah pa stopnja zadovoljstva s homeopatskim zdravljenjem presega 75 %.
Danes je svetovni dan homeopatije. Po podatkih Evropske komisije naj bi se v Evropi zdravilo s homeopatijo več kot 22 odstotkov oz. več kot 100 milijonov ljudi. Svetovna zdravstvena organizacija je homeopatijo uvrstila na drugo mesto med prvimi petimi najpogosteje izbranimi nekonvencionalnimi metodami zdravljenja v svetu.
V Uradnem listu Republike Slovenije, št. 109/2023 z dne 27. oktobra 2023, je bila objavljena Uredba o izvajanju uredbe (EU) o zdravilih za uporabo v veterinarski medicini, ki je začela veljati 28. oktobra 2023.
Državni zbor je sprejel priporočilo, s katerim priporoča vsem institucijam in funkcionarjem na vseh ravneh, naj upoštevajo priporočila Varuha človekovih pravic Republike Slovenije, zapisana v 28. letnem poročilu Varuha človekovih pravic za leto 2022. Med njimi je že vrsto let nerealizirano priporočilo Varuha, da naj se zakonsko uredi izvajanje homeopatije za zdravnike.
Najnovejše ECHAMP-ovo poročilo "Homeopatska in antropozofska zdravila v EU - kdo jih uporablja in zakaj?" potrjuje, da se milijoni evropskih državljanov odločajo za uporabo teh zdravil oziroma za homeopatsko ali antropozofsko zdravljenje.